Wiodąca odmiana pszenicy w gospodarstwie – jak wybrać odpowiednią? W trakcie doboru odpowiedniej odmiany pszenicy, wielu rolników często stawia na te już sprawdzone i to właśnie one stanowią większościowy udział odmian w gospodarstwie. Jest to bardzo dobry sposób na utrzymanie średniej wieloletniej plonowania w danym gospodarstwie. Jednak proces hodowlany nowych odmian jest bardzo intensywny. Każdego roku pojawiają się nowe, mogące z czasem stać się wiodącymi odmianami w gospodarstwie. Która z bieżących odmian pszenicy ma do tego predyspozycje?

Zanim jeden sezon zakończy się na dobre, rolnicy są już myślami przy kolejnym. Dobór odmiany do siewu pszenicy zawsze jest ważnym tematem jeszcze przed żniwami i zaraz po nich. 
 



Wyniki plonowania


Większość gospodarzy przy wyborze odpowiedniej odmiany patrzy oczywiście na wyniki plonowania. Dobrze, żeby wybrana przez nich odmiana była wysoko oceniana pod tym względem. Ponieważ jednak nie każdy rok jest jednakowy, warto analizować wyniki z kilku lat (jeśli jest to możliwe) lub sprawdzać plonowanie w różnych regionach kraju, gdyż w każdym z nich występują trochę inne warunki klimatyczne i pogodowe. 
 

Pszenica jakościowa


Bieżący sezon, ze względu na przebieg pogody, był dość trudny i wymagający. Same zbiory również nie były łatwe – obfite opady w wielu przypadkach uniemożliwiały przeprowadzenie żniw w odpowiednim terminie. Z tego powodu można spodziewać się, że rynek będzie szukał pszenicy jakościowej, która nawet przy trudnych warunkach pozwoli na uzyskanie jakościowego ziarna konsumpcyjnego. Taką pszenicą jest RGT Technik – jedna z najnowszych  odmian hodowli RAGT.
 

Stanowisko pod siew pszenicy


Przy wyborze odpowiedniej odmiany, należy zwrócić uwagę także na jeszcze jeden aspekt – stanowisko, na którym będzie uprawiana. Jest to o tyle trudne, że oprócz klasy gleby należy wziąć pod uwagę również to, o czym się mówi ostatnio coraz częściej, czyli kondycję gleby i jej zasobność.

Nawet pszenice proponowane na słabe stanowiska, z założenia polecane są na gleby o dobrej strukturze i zasobnościach, ponieważ tam, gdzie ziemia nie jest odpowiednio prowadzona, nie może być mowy o uprawie pszenicy. Pszenice polecane na słabsze stanowiska z reguły są odmianami, które nie będą rekordzistami w danym gospodarstwie, ale za to możliwe będzie osiągnięcie  zadowalającego plonu w niemal każdych warunkach.

Z drugiej strony, wiele gospodarstw specjalizujących się w uprawie pszenicy dysponuje dobrymi stanowiskami i tam należy zastanowić się nad doborem odmiany bardziej wymagającej, która co prawda na słabym stanowisku byłaby zawodna, zwłaszcza w suchych latach, ale za to na glebach średnich i lepszych będziemy mogli uzyskać wysokie wyniki plonowania, przy bardzo dobrych parametrach ziarna.

Dlatego podchodząc do zakupu materiału siewnego, musimy spojrzeć na nasze gospodarstwo z wielu stron, ponieważ nie każda odmiana się w nim sprawdzi.

Obserwując sytuację z tego roku, warto postawić na pszenice jakościowe, które nie będą miały problemu z parametrami jakościowymi, ale też na takie, które sprawdzają się na różnych stanowiskach, z różną intensywnością uprawy.
 

RGT Technik


Pszenicą łączącą w sobie wszystkie te cechy jest wyżej wspomniana odmiana RGT Technik. To pszenica z grupy A, która świetnie spisuje się na stanowiskach średnich i lepszych, jak również uzyskuje bardzo wysokie wyniki bez względu na poziom agrotechniki.