Postępowanie restrukturyzacyjne to postępowanie sądowe, którego celem jest uratowanie przedsiębiorstwa (w tym również gospodarstwa) przed upadłością/bankructwem. Ustawodawca przewidział cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne.
Wybór konkretnego wariantu postępowania zależy od aktualnej sytuacji prawno-ekonomicznej podmiotu (w tym przypadku gospodarstwa), którego dotyczyć ma restrukturyzacja.
Postępowanie układowe
Celem postępowania układowego jest uniknięcie upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Zgodnie z ustawą Prawo restrukturyzacyjne dla firm, gospodarstw i osób fizycznych stworzone zostały możliwości działania na wypadek ich niewypłacalności lub zagrożenia niewypłacalnością.
Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących pomoc w przejściu procesu restrukturyzacji. Każdego roku przybywa postępowań restrukturyzacyjnych. Oprócz tego, że większość z nich nie kończy się sukcesem, należy pamiętać również o tym, że koszty postępowania restrukturyzacyjnego liczone mogą być w dziesiątkach czy nawet setkach tysięcy złotych.
Pochopne wszczynanie postępowań restrukturyzacyjnych może tylko pogorszyć sytuację finansową, zamiast ją naprawić.
Negocjacje z wierzycielem
Najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia zarówno dłużnika, jak i wierzyciela, są negocjacje bezpośrednio z wierzycielem. Pamiętaj, aby dążyć do rozwiązania sprawy polubownie, bo w ten sposób można szybciej i bezkosztowo ustalić satysfakcjonujące rozwiązanie.
KOMENTARZE (0)