Elplon CalMik – skuteczny sposób na zakwaszoną glebę

Zakwaszenie gleb w Polsce nadal stanowi duży problem. Jedynym i praktycznym rozwiązaniem jest cykliczne wapnowanie, które pozwala utrzymać odpowiedni poziom pH gleby.
 

Odczyn gleby jest odpowiedzialny za wiele istotnych elementów wpływających na powodzenie plonowania. Wypierając kationy zakwaszające glebę (przede wszystkim Al3+) zabezpieczamy system korzeniowy przed toksycznym działaniem glinu, który uniemożliwia prawidłowy rozwój roślin, powodując ich żółknięcie i zamieranie. Za neutralizację takiego stanu rzeczy odpowiedzialne są kationy wapnia (Ca2+). Do innych ważnych czynników odpowiadających za prawidłowy rozwój roślin, przez dostępność Ca należy zaliczyć:
- trwałość ścian komórkowych,
- odporność na niekorzystne warunki pogodowe (susza, mróz),
- mniejsza podatność na choroby grzybowe.

Forma i metoda aplikacji
Powszechnym sposobem aplikacji nawozów wapiennych jest stosowanie ich w formie granulowanej, umożliwiające swobodny rozsiew standardowymi rozsiewaczami do nawozów. Ważnym czynnikiem pozwalającym cieszyć się prawidłową aplikacją i szybką reaktywnością jest rodzaj granuli, która powinna być wyrównana i stosunkowo nieduża. Dzięki temu jej rozpuszczenie nastąpi dość szybko, a wpłukiwanie w profil glebowy będzie równomierne. Wapno granulowane powinno być także bezpieczne dla roślin bez względu na czas stosowania. Do takiej formy użytkowej należy wapno węglanowe (CaCO3), które może być stosowane przedsiewnie, jak i pogłównie na każdym rodzaju gleby bez obaw o pogorszenie jej struktury.
 

Mikroelementy
Na polskim rynku dostępne są nawozy wapienne, które posiadają w swoim składzie wyszczególnione mikroelementy tj. miedź, żelazo, mangan i cynk. To niezwykle ważny dodatek będący niewątpliwą bonifikatą przy stosowaniu tego typu nawozu. Mikroelementy odpowiedzialne są za szereg bardzo istotnych procesów fizjologicznych rośli, co między innymi przedkłada się na wydajne wykorzystanie makroskładników takich, jak: azot, fosfor i potas. Bezpośrednie zaaplikowanie ich wraz z wapnem granulowanym staje się więc dodatkowym zyskiem wnoszonym w glebę.


Elpon CalMik
Ciekawą pozycją rynkową dostępną dla polskich rolników jest Elplon CalMik - nawóz wapniowy węglanowy z mikroelementami. Produkt łączy w sobie bardzo dobre parametry jakościowe, dzięki idealnemu rozdrobnieniu i równomiernej granuli oraz dodatkom miedzi, żelaza, manganu i cynku. Nawóz ten idealnie wpisuje się do przed- i powschodowego stosowania we wszystkich uprawach, a także na każdym rodzaju gleby.